لوگوي سايت


بزرگترين معلم روح زايي
مسابقه مسابقه عضويت در سايت
شناسه
کلمه عبور
نشریه الکترونیکی کتاب الکترونیکی
معرفی محققین

دين رادين

دانشمندان، محققان و پژوهشگران بسيـاری در زمينة فوق‌طبيعت و پـديده‌های روحـی ـ روانی، با اهداف مختــلف دست به تحقيق و آزمايـش زده‌اند. اهدافي هم‌چون اثبات وجود نيروهاي ماوراءالطبيعه، كسب ثروت و شهرت،پيشـرفت علم، ردّ قدرت‌هاي باطني و... برخي از اين محققــان به نتايج جالب توجــهي نيز دست يافتـه‌اند و نامشان در زمينة علم فراروان- ‌شناسي به‌عنوان محققي تأثيرگذار مطرح است. در اين ميان برخي اعتقاد دارند پس از جي.بي.راين كه وي را به تعبيــري پدر علم فراروان‌شنــاسي مي‌نامند، دكتر «دين رادين» ، رئيس انجمن فراروان‌شناسي آمريكا جزو افراد برجستــه‌اي ا‌ست كه تحقيقات علمي بسياري در زمينة ادراك فراحسي (ESP) انجام داده و به نتايج قابل‌توجهي هم دست يافته‌ است.

آنچه كه ما را بر آن مي‌دارد تا دكتر دين رادين را به‌عنوان يك محقق و پژوهشگر نامي معرفي كنيم، اين است كه در بين دانشمندانِ بسياري كه در زمينة علم فراروان‌شناسي، سال‌ها فعاليت كرده و گاه تمام عمر خود را در اين راه گذاشته‌اند، دين رادين جزو معدود كساني بوده كه حاضر نشده از علم و تحقيقات او استفاده‌هاي ناهماهنگ شود و اين اجازه را به سيا و سازمان‌هاي اطلاعاتي آمريكا نداد تا از عشق و علاقة او نسبت به تحقيقات فراروان‌شناسي، در جهت مقاصد شوم سياسي و نظامي سوءاستفاده كنند. چنانچه خود دين رادين می‌گويد: «هيچ گاه علاقمند نبودم ازpsi برای مسايل سياسی و ارتش سوءاستفاده نمايم. متاسفانه افرادی ازpsi تنها برای مسايل جاسوسی و نظامی استفاده می‌کنند. هم اکنون و در همين لحظه، روی اين کرة خاکی، عده‌اي در حال تحقيق و بررسی روی psi آن‌هم برای مقاصد سياسی و جاسوسی هستند».

آنچه از دكتر دين رادين موجود است تنها ردپايي از تحقيقات وي و نتايج ارزندة آنهاست و با اينكه تاكنون مصاحبه‌ها، گزارشات، مقاله‌ها و برنامه‌هاي تلويزيوني مختلفي از وي ثبت و ضبط شده است ولي او جز در زمينة فعاليت تحقيقي‌اش، اطلاعات بيشتري در مورد خودش ارائه نداده است.

دين رادين مدرک ليسانس الکترونيک خود را از دانشگاه ماساچوست و مدرک فوق ليسانس الکترونيک و دکترای روانشناسی (1979) را از دانشگاه ايلينويز دريافت نموده است. وی به مدت 10 سال در بخش تحقيقات مخابرات مشغول به کار بود و به مدت 15 سال در آزمايشگاه‌ها و دانشگاه‌های مختلفی از جمله دانشگاه پرينستون، دانشگاه ادينبورگ، دانشگاه نوادا، موسسه تحقيقاتی استنفورد و علوم نئوتيک کاليفرنيا تحقيقاتpsi را پيش مي‌برد. دكتر رادين در بين سال‌هاي 1988 تا 1993 رئيس انجمن فراروان‌شناسی آمريكا بود. اين انجمن جزو اولين انجمن‌هايي ا‌ست که به پديده‌های فوق‌طبيعی علاقمند بوده و در اين زمينه تحقيق و بررسی می‌کند.

دکتر دين رادين از سال 1986 تا سال 1994 مشاور انجمن اکتشافات علمی و از سال 1987 تاسال 1997 رياست برنامه جلسات سالانه انجمن را برعهده داشت. رادين در سال 1993 رئيس بخش تحقيقات هوشياری (CRD) مرکز هاري ريد لاس‌وگاس دانشگاه نوادا شد. بخش تحقيقات CRD در زمينة روش‌های علمی تجربه‌هاي‌ شناخته شده با عنوان پديده‌های روحی ـ روانی که شامل پيش‌آگاهی، شفابخشی از راه دور، تأثيرگذاری ذهن بر ماده می‌شود، فعاليت می‌کند. رادين هم‌چنين به همراه جومك مونيگل پروژه‌اي را در زمينة مشاهده از دور انجام داده است.

او تست‌های ESP بسياری برگزار نموده و به نتايج قابل ملاحظه‌ای دست يافت. در طي اين سال‌ها نيز رادين جوايز ارزنده‌اي دريافت نموده است. سال 1996 جايزه برجستة مرکز تحقيقات راين، سال 1992 جايزه مخصوص شايستگی از لابراتوار GTE، سال 1984 جايزه‌ای از لابراتوار بل و جوايز ارزنده‌ای از دانشگاه هاروارد، پرتغال، نيويورک، لندن، سوئد، آلمان، لاس‌وگاس، کاليفرنيا و . . .

دين رادين در سال 1993 آزمايشگاه تحقيقات هوشياري (CRL) را در دانشگاه نوادا در لاس‌وگاس تأسيس نمود. تمركز اصلي اين آزمايشگاه روي مطالعة پديده‌هاي تحت كنترل آزمايشگاه مثل شفابخشي از دور، روشن‌بيني، پيش‌آگاهي، سايكوكنيه‌سيس، مشاهده از دور و ... است، در سال 1997 اين آزمايشگاه كار خود را در شمال كاليفرنيا تحت عنوان «مؤسسة علوم نئوتيك» ادامه داد.

كتاب معروف دكتر دين رادين تحت عنوان «جهان هوشيار» در سال 1997 به چاپ رسيد و پس از آن تاكنون 8 بار تجديد چاپ و به زبان‌هاي تركي، چيني، فنلاندي، روسي، چك، يوناني، كره‌اي و فرانسوي ترجمه شده است. جالب است بدانيم كه دكتر دين رادين در عرصة هنر و موسيقي نيز فعاليت داشته و به مدت 10سال به صورت حرفه‌اي ويلون مي‌تواخته و به‌مدت 5 سال در يكي از گروه‌هاي موسيقي عضو بوده است.

 

 تعداد بازدید : 92 بار


دانشمندان، محققان و پژوهشگران بسيـاری در زمينة فوق‌طبيعت و پـديده‌های روحـی ـ روانی، با اهداف مختــلف دست به تحقيق و آزمايـش زده‌اند. اهدافي هم‌چون اثبات وجود نيروهاي ماوراءالطبيعه...


 

استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک مجاز است©